Aktivity a výlety v okolí
Skiareál Říčky
Ski centrum Říčky v Orlických horách se rozkládá v nadmořské výšce 740 až 992 metrů nad mořem. Dopravu do ski areálu zajišťuje skibus – aktuální jízdní řád naleznete ZDE. Dopravu na sjezdovky zajišťují nová šestisedačková lanovka s krycími bublinami a další dva vleky. Ve skiareálu se nachází tratě všech obtížností, ze kterých si jistě každý lyžař vybere.
První sjezdovka zvaná Slalomka je dlouhá 1000 metrů a je uměle zasněžovaná. Slalomka je určena pro pokročilé lyžaře, obtížnost je značena jako černá. Druhá sjezdovka (červená) je určena pro středně pokročilé lyžaře, má rovněž systém umělého zasněžování a její délka je celkem 1200 metrů. Pro rekreační lyžování a pro děti je pak určena trať Loučky (modrá). Na té si skvěle zajezdí především začínající lyžaři. Tato sjezdovka je se svými 1500 metry nejdelší ze všech. Poslední sjezdovka je pak určena primárně k večernímu lyžování a je v délce 350 metrů. I přes svoji krátkou délku je bezpochyby zajímavá tím, že disponuje středně velkým snowparkem.
Ve ski areálu nechybí ani lyžařská škola s pojízdným pásem a provazovým vlekem pro děti či začínající lyžaře a snowboardisty, dále skiservis a půjčovna lyží. Ti, kteří neradi lyžují, si mohou dopřát odpočinku v přilehlé restauraci, skibaru nebo ve stanu Iglů.
Aktuální provoz sjezdovky a další informace naleznete na https://skiricky.cz/
On-line kamery ZDE.
Aktivity v Říčkách
Ano, i v Říčkách je co dělat, a že toho je!
Julinčino údolí
Panenská příroda vzdálená doslova jen pár kroků od apartmánů. Po žluté turistické značce se dostanete do údolí, jehož osu tvoří vodní tok Říčka. Celé údolí je pak obklopeno lesy, které jsou v létě a na podzim často plné hub. A co je tom všem nejlepší? Jen málokdy zde narazíte na větší počty turistů. Často máte celé údolí jen sami pro sebe.
Pěší a cyklo výlety v okolí
V okolí Říček je nespočet zajímavých tras a míst, které navtšívit. Zkusíme zde vypíchnout alespoň několik z nich, abychom Vám poskytli inspiraci při plánování Vašich toulek ať už na kole či pěšky.
Kostel Nenebevzetí Panny Marie v Neratově
(19 km autem)
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je barokní stavba stojící nad obcí Neratov v Orlických horách. Kostel byl postaven v první třetině 18. století a na konci druhé světové války vyhořel a chátral až do roku 2000. Následně byl kostel zrekonstruován a osazen unikátní prosklenou střechou, která je velkým lákadlem pro návštěvníky.
Aktuální otevírací dobu kostela naleznete ZDE.
Anenský vrch
(6km pěšky)
Anenský vrch je ve výšce 992 metrů nad mořem a je na něm krásná rozhledna Anna. Dostanete se sem jak pěšky, tak na kole, a to hned několika cestami. Přímo z Říček vede na Anenský vrch modrá trasa. V okolí vrcholu jsou hned objekty vojenského pohraničního opevnění z roku 1937-1938. Ze střechy jednoho z bunkrů se nabízí krásný výhled do údolí Divoké Orlice. Z Anenské rozhledny je za dobrého počasí pak jak na dlani vidět kupříkladu Jeseníky.
Kunštátská kaple
(5km pěšky)
Kunštátská kaple je krásná stavba barokního stylu s kruhovým půdorysem. Byla postavena roku 1760 na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 metrů nad mořem. Kaple údajně sloužila pro modlitby dřevorubců pracujících ve zdejších horách. Kunštátská kaple leží na Jiráskově cestě vedoucí po celém dlouhém hřebeni Orlických hor (červená turistická trasa).
Vrch Zakletý
(3km pěšky)
Přímo od našeho ubytování se po žluté turistické značce dostanete okolo kostela až do údolí Říčky, následně se napojíte na sjezdovku a zhruba polovinu modré si vyšlápnete pěšky. Tím se dostanete na samotný Zakletý do výšky 991 m.n.m., kde končí lyžařská šestisedačka. Budete-li pokračovat 1km dále na sever, dostanete se okolo dvou řopíků až na Pěticestí, významnou turistickou křižovatku s příjemným bufetem.
Masarykova chata - Šerlich
(16km pěšky, 19km autem)
Pokud budete pokračovat po Jiráskově cestě od Kunštátské kaple, Velké a Malé Děštné, dojdete až ke známé Masarykově chatě na Šerlichu ležící ve výšce 1019 metrů nad mořem. Ta nabízí krásné výhledy na českou i polskou stranu Orlických hor. V létě i v zimě se zde můžete občerstvit a pokračovat dále třeba k Šerlišskému mlýnu, do přírodní rezervace Bukačka, k rozhledně na Vrchmezí, případně i do moderního polského lyžařského střediska Zieleniec. To proto, že „Masaryčka“ je umístěna jen asi 50 metrů od česko-polských hranic.
Vrchmezí
(5km pěšky od Masarykovy chaty)
Víceméně po vrstevnici se od Masarykovy chaty po značených cestách dostanete k jedné z nejhezčích rozhleden Orlických hor na Vrchmezí. Nachází se sice již na polské straně (asi 5 metrů od hraničních patníků), ale vstup mají samozřejmě zdarma i čeští turisté. Jelikož se jedná o nejsevernější „tisícovku“ Orlických hor, je z této, v prosinci 2020 otevřené rozhledny za dobrého počasí nádherný výhled nejen na zdejší vrcholy, ale především pak na Krkonoše i na Jeseníky.
Velká Deštná
(12km pěšky)
Nejvyšší vrchol Orlických hor (1115 m.n.m.), kam se můžete dostat z vícero směrů. Jednou z možností je jít pěšky přímo z našeho ubytování (cca 2 hodiny svižnější chůze), další možností je dojet autem na Šerlich a pak 3,5km pěšky mírně do kopce. Poslední doporučenou alternativou je dojet autem do Luisina údolí a pak 2km pěšky po turistické trase do celkem velkého kopce. Ať už se vydáte jakoukoli cestou, na vrcholu Velké Deštné vás uvítá nejen bufet s příjemným občerstvením, ale především 19 metrů vysoká rozhledna, která byla Klubem přátel rozhledem oceněna jako nejhezčí rozhledna celé ČR za rok 2019. A vzhledem k faktu, že se jedná o nejvyšší bod Orlických hor, jistě si dokážete představit, jak úchvatné výhledy nabízí.
Zemská brána
(16km autem)
Přírodní rezervace s balvanitým řečištěm Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané právě Zemská brána. Na strmých svazích údolí jsou zajímavé a horolozecky využívané skalní útvary. Název je odvozen od skutečnosti, že řeka, po staletí tvořící státní hranici, se právě v tomto místě stáčí do vnitrozemí a její údolí tvoří pomyslnou bránu do země České. Krásné místo pro výlety s dětmi.
Zámky na Orlici zvané „Česká Loira“
(cca 30km autem)
V okruhu zhruba 6 km najdete hned pět krásných soukromých zámků – Častolovice, Doudleby, Nový zámek v Kostelci, Potštejn a Litice. Prohlídku expozic můžete spojit s posezením v zámeckých kavárnách, procházkou rozkvetlými parky nebo s jízdou na kole, protože podél Divoké Orlice se nachází hustá síť cyklotras. Tyto zámky jsou unikátní především v tom, že všechny z nich mají své soukromé a většina dokonce také původní šlechtické majitele. V Častolovicích navštivte krásný zámecký park, zvěřinec i oboru s vysokou zvěří včetně bílých daňků. Empírový zámek v Kostelci má rovněž nádherný park, který je v jarních měsících proslavený superhustými koberci bledulí. Renesančně-barokní zámek v Doudlebech nabízí kromě unikátních sgrafitových fasád třeba Babiččin dvoreček s domácími zvířaty. Potštejn pak bude zajímavým cílem hlavně pro děti. Zámecké sklepení zde totiž nabízí trvalé expozice Bubákov a Pohádkov.
Hadinec – kaple sv.Anny
(9km autem, poté 2km pěšky)
Kaple postavená původně roku 1776. V roce 1856 ji poté nechala hraběnka Nostitzová přestavět a v této podobě stále až do roku 1937 na Anenském vrchu. Ovšem kvůli výstavbě pohraničního opevnění byla rozebrána a přenesena o asi 2km dále na okraj osady Hadinec. Tam je nyní ukryta v lesích, ale postupně se začíná stávat zajímavým turistickým cílem. Tento výlet lze spojit buď s procházkou do Neratova (3km pěšky) nebo návštěvou Tvrzi Hanička (1,5km pěšky).
Tvrz Hanička
(9km autem)
Tvrz Hanička patřila do systému předválečného pohraničního opevnění budovaného ve 30. letech minulého století jako obrana proti tehdy se rozpínajícímu Německu. Hanička konkrétně byla vybudována v letech 1936–1938. Od druhé poloviny 70. let 20. století pak začala být Hanička tajně přebudovávána na protiatomový kryt. Od roku 1995 je tato vojenská pevnost zpřístupněna veřejnosti. Více informací ZDE
Jedlová – kostel sv.Matouše
(19km autem)
Římsko-katolický kostel, který je chráněnou kulturní památkou. Po odsunu sudetských Němců byl poničen a následně až do roku 1993 chátral, což se na celé stavbě krutě podepsalo. Od roku 2015 dochází k postupné obnově, ale bude to běh na hodně dlouhou trať. Každopádně své kouzlo kostel bezpochyby má, stejně jako výhledy do okolí. Zajímavý pro turisty je i venkovní samoobslužný bar (volně stojící lednice) přímo u kostelní zdi.
Kde se v létě vykoupat a zchladit?
Níže Vám nabízíme seznam těch snad nejlepších a osvědčených míst v Podorlicku a Orlických horách, seřazený podle vzdálenosti od nás z Říček.
📌 Julinčino údolí – říčka protékající lesem kousek od našich apartmánů, kde se mohou děti krásně vyblbnout (1 km)
📌 Rokytnice nad Orlicí – přírodní koupaliště (7 km)
📌 Zemská brána – přírodní osvěžení s naučnou stezkou podél Divoké Orlice (17km)
📌 Žamberk – sportovní a rekreační areál Pod Černým lesem (20 km)
📌 Pastviny – vodní přehrada (21 km)
📌 Rychnov nad Kněžnou – přírodní koupaliště ve Včelném (22 km)
📌 Vamberk – koupaliště (24 km)
📌 Písečná – koupaliště (25 km)
📌 Letohrad – koupaliště (28 km)
📌 Kostelec nad Orlicí – koupaliště (33 km)
📌 Jablonné nad Orlicí – přírodní koupaliště (34 km)
📌 Dobruška – krytý bazén a letní koupaliště (35 km)
📌 Ústí nad Orlicí – aquapark (36 km)
📌 Opočno – autokemp a koupaliště (39 km)
📌 Rozkoš – vodní nádrž zvaná „východočeské moře“ (44 km)
📌 Choceň – koupaliště (45 km)
📌 Lanškroun – Lanškrounské rybníky (46 km)
📌 Kudowa-Zdrój, Polsko – aquapark a vodní svět (53 km)